PMMA - polimetakrylan metylu, nazywany także szkłem organicznym lub pelxi. Jest termoplastycznym tworzywem o wyjątkowej transparentności (92%), odporności na UV. Może być barwione, dzięki czemu występuje w szerokiej gamie kolorów transparentnych i translucentnych o wykończeniu matowym lub z połyskiem. Dostępne jest w postaci płyt, rur, prętów jak również granulatu.

Plexi jest materiałem stosunkowo łatwym w obróbce nawet narzędziami do obróbki drewna czy metalu.Można ją ciąć, wiercić, szlifować.

PMMA dzieli się ze względu na sposób produkcji na ekstrudowane i wylewane.

 

PMMA ekstrudowane (wytłaczane, walcowane) produkowane jest metodą wytłaczania przez tzw. ustnik.

Jeden znajpopularniejszych materiałów stosowanych w reklamie. występuje w postaci płyt ( również barwionych) o grubości 1,8mm do 20mm, rur, prętów.

Dzięki dobrym właściwościom termoplastycznm nadaje się do gięcia, termoformowania. Dzięki dużej przeźroczystości i mniejszej wadze stosowany jest zamiast szkła do szklenia kabin prysznicowych, drzwi, gablot (zwłaszcza płyty o podwyższonej udarności). Plexi posiada certyfikaty dopuszczające do kontaktu z żywnością, dzięki czemu ma zastosowanie w przemyśle spożywczym.

 

PMMA wylewane - produkuje się metodą wylewania w specjalnych formach. Uzyskany ta metodą produkt ma mniejsze naprężenia wewnętrzne, jest lepszej jakości.

Nadaje się do obróbki skrawaniem, formowania próżniwego. Większość płyt kolorowych to właśnie PMMA wylewane. Występuje w postaci płyt o grubości od 3mm do 20mm. Rury wylewane są rzadziej spotykane ze względu na koszt wytworzenia. Plexi wylewane można tez spotkać w postaci bloków, które można frezować, toczyć.

Z tego rodzaju plexi buduje się ekrany dzwiękochłonne przy drogach. Ma również zastosowanie w medycynie, np. do produkcji szkieł kontaktowych. Stosuje się je jako szyby w samolotach, łodziach, pojazdach.